Modern kandalló építése lépésről lépésre, lakberendezői szemmel
Egy modern kandalló a lakás éke lehet, más szóval egy fókusz pont! Nem véletlenül van központi helyen a legtöbb lakásban. Ahhoz azonban, hogy a kandallónk ne csak modern és designos legyen, hanem műszakilag is megfelelően működjön, számos tervezési lépés szükséges. Ebben a bejegyzésben a kandalló építés legfontosabb szempontjaira (és a lehetséges buktatókra) igyekszem felhívni a figyelmet. Persze elsősorban lakberendezői szemmel és azzal a (kezdő szintű) szakmai hozzáértéssel, amit az évek során magamra szedtem.
Nem túlzok, ha azt mondom, hogy szinte minden projektemben ez az egyik olyan téma, mi legtöbb egyeztetést igényli. Egyrészt mert szakemberek sokaságát kell bevonni a folyamatba már az ötlet felmerülésének pillanatától, másrészt mert a design legalább olyan fontos, mint a szakszerű működés. Ha nem fontosabb, legalábbis a lakberendezőnek és a tulajdonosnak! 😊
Hogyan is kezdj neki?
Gondolnánk, hogy ha látunk valami szép inspirációt és azt a kivitelezőnk orra alá dugjuk, akkor majd ő azt valahogy biztos „megoldja”. Gondoltam ezt én is így a pályám elején. De sajnos ez nem így működik. Gyakran már a házvásárlás pillanatában eldől, hogy nagyobb átalakítás nélkül nem megvalósítható az a kandalló, amit elképzeltünk. A műszaki kérdések sajnos minden előtt állnak.
1. Válasszunk kandalló típust
Sok féle kandalló típus (kandalló betét) létezik, amiből választani lehet. Vannak kavésbé népszerűek, mint az elektromos, vagy a gáz kandalló. Ezeknél kedveltebb megoldás a bioeatnol és a fatüzelésű kandalló. És még ezeken belül is számos fajta van, erről a kandallo.hu egyik cikkjében olvashatsz bővebben. Az egyes tűztér típusoknak más és más a célja és az előnye, hátránya. Érdemes tehát a témában tájékozódni, mielőtt valaki az egyik mellett dönt.
Tipp
Ha a cél a valódi fűtésteljesítmény és a gyönyörű látvány, akkor a fatüzelésű, zárt égésterű, lemez kandallóbetét a megoldás. Én most erről a típusról fogok bővebben írni, mivel a projektjeim során 90%-ban ennek a telepítésére van igény.
2. A kémény helyzet
Tapasztalatom szerint az első kérdés a meglévő kémény helye, mérete és állapota. De ki kérdi? A kandallót megépítő szakember kellene kérdezze. Én is találkoztam már párral. Volt, hogy három szakember háromféle „tutit” mondott. Ezért minden esetben alaposan járjunk utána a választottunk referenciáinak, szakértelmének.
Visszatérve a kéményre: ehhez a típushoz 15-20 cm-es kémény szükséges. Nem, nem lesz elég a régi házakban jellemzően megtalálható 14×14 cm-es kémény! Ha kicsi a kémény, és / vagy béleletlen, akkor valószínűleg így is úgy is hozzá kell nyúlni, balesetveszély megelőzése végett. A kémény (például) fúrással való tágítására („kéménymarás„), vagy újra építésére lehet szükség. Ezt általában egy harmadik fél végzi. Ez pedig maga után von engedélyköteles tevékenységeket, amibe én most jobban nem fogok elmélyedni. A kivitelezést végző szakember feladata lehet ennek is a menedzselése.
Azért mentem ilyen hosszan neki ennek a bekezdésnek mert, ha a kémény nem alkalmas az elképzelt kandalló betét üzemleltetésére, akkor súlyos többletköltségekre számíthatunk. Ez eredhet a speciális tervezésből és engedélyeztetésből, valamint a megfelelő kémény kialakításából. Ez akár duplázhatja az amúgy is 1-2 millió forint közötti költségeket.
3. Költségek
Itt bizony sok múlik a fenti kérdéseken. De hogy mi a kiindulási alap? Egy jó méretű betét (szerintem ez 70 cm szélesség körül indul) alaphangon 6-700 ezer forint. Egy komolyabb szerkezet, jobb minőség, mondjuk liftes kivitelben, és némi automatikával, lehet 1,5-3 millió forint is. És erre jöhet a kandallóépítés és a kémény rendbehozásához szükséges összeg.
A kandallóépítés 1 millió forint körül indul, persze ez méret, design és anyag függő. A kémény fúrás, bélelés, „fixálás” még ugyanennyibe kerül kb. Ezek megközelítő adatok, természetesen eltérhetnek égtáj, kivitelező vállalkozó típusa (KATA, átalányadós EV, Kft. stb.) és az anyaghasználat szerint. Az anyagok árán valamit lehet faragni, de a szakértelmet ne spóroljuk, mert életveszélyes lehet a lakótérbe kerülő égéstermék, a szellőzés hiánya.
4. Külső levegő
Ha a fentiekből adódóan nincsen még elég gondunk, akkor erre is szánjunk egy kis figyelmet. A zárt égéstérrel rendelkező kandallónál nem a helyiség levegőjét használjuk az égéshez. Külső levegőt kell a tűztérbe juttatni. Ez biztosítja a megfelelő oxigénszintet az égéshez. Tehát sajnos ezeknek a kandallóknak szükségük van külső levegőre! Ezért valahogy ki kell alakítani egy olyan csövezést is, ami a házfalon kívülről bevezeti a levegőt. Ha a ház közepén van a kandalló, ez problémás lehet, további gondolkozást igényel, hogy hol tud ez egyáltalán haladni pontosan, és hogyan lesz ez elrejtve?
5. Design
Végre! 😊 Ha megvan a kémény helye, és a kandallóbetét típusa és mérete, el is szoktuk kezdeni megtervezni a kandalló designt. Ám nem egy tervem vérzett el ezen a ponton, az eredeti formájában, a fránya szellőző és tisztító nyílások miatt. Illetve a fent említett külső levegő kérdése miatt. Ezért most már tervezés előtt „mélyinterjút” készítek mindig a kandallóssal, hogy hol és mekkora szellőzőkhöz és tisztítónyílásokhoz kell majd hozzáférni a kandalló mögött, oldalán, tetején, alján.
A szellőző esetében vigyázni kell, mert a kivitelező sokszor a legegyszerűbb megoldásra törekszik. Érthető, mert a nagyobb, de kevésbé esztétikus nyílásokat könnyebb nekik kialakítani, és tisztítani később. Én személy szerint a keskeny, designos megoldást preferálom (lásd az alábbi képeken látható példákat), ami több macerával jár persze. Pár példa erre:
A tisztító nyílás sokszor hátul, oldalt helyezkedik el. Ezért sokszor nem látható, mert pl. a fatárolóban van elrejtve, vagy épp oldalt van, ahova annyira nem látunk rá.
Ezekre tehát mindenképpen térjünk ki az egyeztetések elején és csak ezután álmodozzunk a design tekintetében.
A Pinteresten sajnos sok az olyan fotórealisztikus látványterv ami sajnos ezeknek a szempontoknak nem felel meg. Az a zárt égésterű fatüzelésű kandalló, amin nem látunk szellőzőt az nem igazi, az csak egy terv.
6. Anyaghasználat és burkolás
Miből épül?
Én már láttam téglából, ytongból, gipszkartonból és ezek kombinációjából is.
Illetve épülhet még grenaisol szerkezettel, ami egy speciális, többszáz fokig hőálló anyag, ami táblákban kapható. Könnyen vágható és burkolható.
Tipp
Akármit is választ a kandalló építő (a kivitelező), fontos, hogy előre tudja mi lesz majd a burkolat. Ugyanis, ha valamilyen táblás, súlyos megoldást szeretnénk, a GK felépítmény pl. el kell bírja, így megerősített szerkezetet kell építeni.
Mivel burkoljuk?
A burkolásra is több megoldás van. Sokan választják (jobb ötlet híján) a hidegburkolatot, még mindig. Ennek a sima, nagylapos verziója nem ad sok teret a design-nak. Ennél több fantázia van a 3D csempékben, vagy egy látványos dekorfestésben, limewash festésben szerintem:
De még egy szép falszínre festés is elegánsabb, mint a fugázott hidegburkolat:
Haladó design, amikor a párkány más anyagú, mint a kandalló test burkolata. A kandallópárkányok készülhetnek fából, gránitból, márványból vagy akár mészkőből, ha valami designos megoldást szeretnénk. Számoljunk vele, hogy tisztításnál koszolódhat a párkány és a fa bepakolásakor is korom csaphat ki a tűztérből. Ezért szokott a kandallóbetét körül sokszor fekete (vagy más sötét) design-t kapni a kandalló, a párkány pedig jobb, ha valami hőálló, tisztítható anyagból készül, mint ezekben az esetekben:
Emellett lehet még kőburkolatokat (pl. travertin) és kőkompozitokat választani egész nagy lapban is a burkolásra, de ez nem egy pénztárca kímélő megoldás. Lényeg, hogy bírja a hőt, erről mindig érdeklődjünk ott, ahol a burkolatot megvásároljuk.
7. Tárolás
Számolj vele, hogy a fahasábokat, de a kisebb gyújtóst is napi szinten használod majd. Ennek megfelelően a közelben érdemes ízlés szerint nyitott vagy zárt tárolókat kialakítani.
A nyitott tárolóban rengeteg lehetőség rejlik, design szempontjából. Ezt sok esetben már lakberendező tervezi, de persze a kandallós is adhat tippeket, ha a design tervezésében is otthon van. Nekem a kandalló perem alatti megoldások nem tetszenek, és szerintem annyira nem is praktikus, a hajolgatás miatt. Sokkal modernebb és praktikusabb szerintem az oldalt valamilyen formában elhelyezett verzió! Mutatok ezekre pár szép példát:
+1. Beépített LED világítás
A rejtett világítások nagyon szépek, de sajnos megint csak sok esetben nem megvalósíthatók a kandalló közelében. Legközelebb eddig egy fatárolóba sikerült terveznem LED világítást, ami már majdnem 1 méterre volt a kandalló betéttől…A Pinterest sajnos itt is becsap néha, mert ott ahol még túl magas a kandallótest hőmérséklete, ott szimplán elolvad a LED szalag.
Pár példa, ahol szerintem nem megvalósítható a LED jelölt helyre való beépítése (tehát valószínűleg látványterv):
Összefoglalva, ha kandalló építésre vagy felújításra adod a fejed, jól gondold át és vizsgáld meg ezeket a szempontokat szakértő segítégével! Sok a buktató, de a végeredmény magáért beszél. Nem csak otthonos, de funkcionális darab is, ráadásul egy jól megépített kandalló elkísérhet a fél életeden át! Így nem érdemes spórolni a rász száni idővel, energiával, pénzzel.
(Képek forrása: Pinterest)
Megtudnál még többet a Modern lakberendezésről vagy a Japandi stílusról?
A Modern lakberendezési stílus jegyeiről korábban már írtam egy hosszabb bejegyzést! Ezt elolvashatod ITT.
Ehhez hasonlóan foglalkoztam már a Japandi stílus ismertetésével is bővebben ITT a blogomon, valamint a Lakberinfo.hu-n egy hosszas bejegyzésben, ITT.
Folyamatosan frissülő hasolnó tartalmakért kövesd az Agnesidesign és a NapiJapandi blogomat a facebookon.
Modern vagy Japandi tanácsadás és tervezés: ha lakberendező megbízásán gondolkozol (akár komplexebb tervezési kérdésekben, vagy ha csak elakadtál és egy egyszerűbb stílustanácsadásra lenne szükséged), árajánlatért keress elérhetőségeimen!